Woord van het jaar 2021
Update 21-12-2021
Traditiegetrouw kunnen we in deze tijd van het jaar niet alleen stemmen op allerlei hitlijsten, maar ook op het “Woord van het jaar”. Het gekozen woord krijgt geen lintje, maar wel een plek in de Van Dale. Een jaar geleden werd “anderhalvemetersamenleving” gekozen tot het Woord van het jaar 2020. En wie had toen gedacht, dat we een jaar later wederom kunnen kiezen uit allerlei corona-gerelateerde woorden. Want helaas, corona beheerst nog steeds ons leven en de anderhalvemetersamenleving is inmiddels ook weer actueel.
De genomineerden voor 2021
Voor het jaar 2021 kunt u kiezen uit de volgende woorden:
- Boosterprik: extra vaccinatie om immuniteit te verhogen
- Deltavariant: zeer besmettelijke coronavariant
- Doorbraakinfectie: infectie bij iemand, die volledig is gevaccineerd
- Pandemocratie: democratie die wordt beïnvloed door pandemie
- Prikpolarisatie: voor- en tegenstanders van vaccinatie staan lijnrecht tegenover elkaar
- Prikspijt: spijt dat men zich wel of niet heeft laten vaccineren
- QR-samenleving: alleen toegang tot bepaalde plaatsen met QR-code
- Vaccinatievoordringer: iemand die zich voor zijn beurt laat vaccineren
- Finfluencer: iemand die via sociale media beleggingsadviezen geeft
- Gevoeligheidslezer: manuscript nalezen op gevoelige passages
- Grotsyndroom: angstcomplex van iemand die in langdurige isolatie zit
- Intimiteitsvacuüm: ontbreken van verbondenheid en intimiteit tussen partners
- Memeaandeel: aandeel van klein bedrijf, dat massaal wordt gekocht
- Wappiegeluid: misleidende opmerkingen over maatschappelijke kwesties
- Woonprotest: protest tegen de crisis op de woningmarkt
Zoals u ziet is meer dan de helft van de woorden gerelateerd aan corona en zelfs in het tweede deel staan nog twee woorden (grotsyndroom en intimiteitsvacuüm), die niet alleen algemeen, maar ook corona-gerelateerd kunnen zijn. Alle bovenstaande woorden zijn nooit eerder genomineerd.
Woord van het jaar 2021 (Update)
Op 21 december is de uitslag van de stemming bekendgemaakt. Zo’n 49.000 mensen hebben hun stem uitgebracht en een overgrote meerderheid daarvan (ruim 82%) koos als woord van het jaar 2021 voor “Prikspijt“. Dit woord heeft een dubbele betekenis. Het kan worden gebruikt door mensen, die er spijt van hebben dat ze zich hebben laten vaccineren. Maar evengoed kan het worden gebruikt door mensen, die er spijt van hebben dat ze zich niet hebben laten vaccineren. Een zeer toepasselijk woord van het jaar dus.
Aabévé Vertaalbureau
Als vertaalbureau zijn we uiteraard dagelijks bezig met woorden en we zijn dan ook zeer benieuwd welk woord dit jaar de winnaar wordt. In de tussentijd en natuurlijk ook daarna kunt u uw teksten ter vertaling bij ons blijven aanbieden. Wij hebben meer dan 30 jaren vertaalervaring en kunnen teksten voor u vertalen in meer dan 200 talencombinaties.